מיין לפי

צרו קשר

מזכירות החוג: גב' דבי מזן
debim@savion.huji.ac.il
טלפון: 02-588-3558, חדר 4504

יועץ ב"א: ד"ר דניאל לב
daniel.lav@mail.huji.ac.il

יועץ מ"א: ד"ר יוסף ויצטום
ywitztum@gmail.com

 

אנשים

מיכאל אבשטיין

ד"ר מיכאל אבשטיין

שעת קבלה: חדר 6419, בתיאום מראש או במייל

ד"ר מיכאל אבשטיין עוסק בחקר המיסטיקה האסלאמית הקלאסית, בדגש על קשרים בין המיסטיקה הסונית למסורת השיעית. ד"ר אבשטיין מתעניין במיוחד במיסטיקה שהתפתחה באל-אנדלוס, היא ספרד המוסלמית, וביחד עם עמיתים מתחום מדעי היהדות מבקש להתחקות אחר קשרים אפשריים בין המיסטיקה האסלאמית לבין הקבלה.

אלברט ארזי

פרופ' אלברט ארזי

פרופ' אלברט ארזי החל את דרכו המחקרית באוניברסיטת ליון שבצרפת, בה השלים תואר ראשון בחוג לשפה וספרות ערבית ובשפה וספרות צרפתית. את עבודת הדוקטורט השלים ארזי בסורבון שבפריז, והיא עסקה בשירת ההיתול בתקופת בית עבאס במאות ה-8 וה-9.  

מאיר מ' בר-אשר

פרופ' מאיר מ' בר-אשר

02-588-3700
שעת קבלה: יום שני 13:00-14:00, חדר 5306

פרופ' מאיר בר-אשר נולד במרוקו. את כל לימודיו האקדמיים החל מהתואר הראשון ועד הדוקטורט עשה באוניברסיטה העברית. את לימודיו לתואר ראשון, שאותם סיים ב-1978, עשה בחוג לשפה וספרות ערבית ובחוג לפילוסופיה יהודית וקבלה. את לימודי התואר השני עשה בחוג לשפה וספרות ערבית. עבודת הגמר שלו לתואר זה נכתבה בהדרכתו של פרופ' שלמה פינס ונושאה היה: "עיונים בתורת המידות של אַבּו-בַּכְּר אל-ראזי".

מרים גולדשטיין

ד"ר מרים גולדשטיין

ראש חוג
שעת קבלה: בתיאום מראש או במייל, חדר 5312

ד"ר מרים גולדשטיין החלה את דרכה האקדמית באוניברסיטאות הארווארד (B.A., 1999) וקיימברידג' (M.Phil, 2001), והשלימה את עבודת הדוקטורט שלה באוניברסיטה העברית בירושלים. כיום עוסקת גולדשטיין בחקר הספרות הערבית-היהודית של ימי-הביניים, כמו גם בחקר ספרות הפולמוס הבין-דתי בתקופה זו.

רחל  חסון קנת

ד"ר רחל חסון קנת

נושא הדוקטורט: "כתבי יד חדשים בערבית יהודית מאוחרת מאוסף פירקוביץ' – תיאור, מיון וטקסטים לדוגמה"

העבודה מציגה לראשונה סקירה כוללת על הספרות הפולקלוריסטית בגניזה ומתרכזת בכתבי היד מאוסף פירקוביץ'.

מנחה: פרופסור סימון הופקינס

תמונה לב

ד"ר דניאל לב

בניין מנדל 224, בתיאום מראש או במייל

ד"ר דניאל לב השלים את לימודי התואר הראשון שלו באוניברסיטת שיקגו, ואת התואר השני והשלישי השלים באוניברסיטה העברית בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת. מחקריו מתמקדים בהגותו של אבן תימייה ובמסורת הסַלַפית באסלאם. השנה הנוכחית משמש ד"ר לב כעמית מנדל במרכז מנדל סכוליון.

אריה לוין

פרופ' אריה לוין

פרופ' אריה לוין החל את דרכו המחקרית באוניברסיטה העברית בירושלים בה השלים את שלושת תאריו. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בנושא ה"אמאלה בדיאלקטים הערביים", ואושרה בשנת 1971. עם השלמת הדוקטורט מונה לוין למרצה באוניברסיטה העברית, בה שימש כפרופסור מן המניין החל משנת 1994.

מיכאל לקר

פרופ' מיכאל לקר

שעת קבלה: בתיאום מראש במייל

פרופ' מיכאל לקר נולד בחיפה והתחיל את לימודיו האקדמיים באוניברסיטת חיפה. בשנה ב' עבר לאוניברסיטת תל אביב (שם סיים את התואר הראשון) ובשנה ג' עבר לירושלים כ"תלמיד מיוחד" כדי ללמוד אצל פרופ' מ"י קיסטר.

שמואל מורה

פרופ' שמואל מורה

פרופ' שמואל מורה ז"ל נולד וגדל בבבגדד שבעיראק. לאחר עלייתו ארצה בשנת 1951, השלים מורה תואר ראשון בחוג לשפה וספרות ערבית ובמזרח תיכון באוניברסיטה העברית, ותואר שני בחוג לשפה וספרות ערבית והיסטוריה של ארצות האסלאם. את עבודת הדוקטורט השלים מורה בבית הספר ללימודי אסיה ואפריקה באוניברסיטת לונדון, וכותרתה הייתה "שירה סטרופית, חרוז לבן, שירה בפרוזה ושירה חופשית בספרות ערבית מודרנית".

איאס נאסר

ד"ר איאס נאסר

שעת קבלה: יום ד' 17:00-16:00, חדר 5314 (מדעי הרוח).

מר איאס יוסף נאסר הוא דוקטורנט בחוג לשפה וספרות ערבית ומלגאי במסגרת מלגות נשיא האוניברסיטה העברית לסטודנטים מצטיינים. הוא סיים את לימודיו לתואר ראשון באוניברסיטה העברית בחוג לשפה ולספרות ערבית ובחוג לספרות כללית והשוואתית. במסגרת לימודיו לתואר השני התמחה מר נאסר בשירה הערבית הקדם-אסלאמית וזו של ראשית האסלאם.

שרה סבירי

פרופ' שרה סבירי

פרופ' שרה סבירי לימדה באוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים לערבית ומדע הדתות ובאוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם. תחום ההתמחות שלה הוא הסוּפיות, המיסטיקה באסלאם. מאמרים רבים מפרי עטה התפרסמו בספרות המקצועית.

שרה סטרומזה

פרופ' שרה סטרומזה

שרה סטרומזה היא פרופסור אמריטה בקתדרה ללימודי  ערבית ע"ש אליס וג'ק אורמות. היא לימדה בחוג לשפה וספרות ערבית ובחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים. בין השנים 2003-2006 כיהנה כסגנית רקטור, ובין השנים  2008-2012 כרקטור של האוניברסיטה העברית.

אמינה  סייאד

גב' אמינה סייאד

אמינה סייאד היא דוקטרנטית בחוג לשפה וספרות ערבית ומתמקדת בספרות מודרנית. עבודת הדוקטורט שלה, בהנחיית פרופ' גבריאל רוזנבאום, עוסקת בכתיבה הספרותית במצרים בסוף המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21. סייאד משמשת כעוזרת מחקר של פרופ' גבריאל רוזנבאום, מרצה במכללת אלקאסמי ומורה בבית ספר רנסנס במזרח ירושלים.

יוחנן פרידמן

פרופ' יוחנן פרידמן

יוחנן פרידמן הוא פרופסור אמריטוס בחוג לשפה וספרות ערבית ובחוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. את דרכו האקדמית החל פרידמן באוניברסיטה העברית בירושלים בה השלים תואר ראשון ושני. את עבודת הדוקטורט כתב פרידמן על ההוגה הדתי המוסלמי שיח' אחמד סִרְהִנדי באוניברסיטת מקגיל במונטריאול שבקנדה, ובמהלכה התמחה בתולדות האסלאם בהודו.

איתן קולברג

פרופ' איתן קולברג

איתן קולברג הוא פרופסור אמריטוס בחוג לשפה וספרות ערבית באוניברסיטה העברית, וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים החל משנת 1993.

את דרכו המחקרית החל קולברג באוניברסיטה העברית בירושלים, בה השלים תואר ראשון ושני. את עבודת הדוקטורט השלים קולברג באוניברסיטת אוקספורד (1971-1969), והיא עסקה ביחסה של השיעה האִמאמית לחברי הנביא מוחמד.

גבריאל רוזנבאום

פרופ' גבריאל רוזנבאום

02-588-3653
שעת קבלה: בתיאום מראש או במייל, חדר 5320

פרופ' גבריאל משה רוזנבאום למד באוניברסיטת תל-אביב, שם כתב את הדוקטורט על לשון הדיאלוג בדרמה המצרית המודרנית. תחומי התמחותו הם הלשון, הספרות והתרבות של מצרים המודרנית, וכן ערבית-יהודית מצרית מדוברת מודרנית.

גיא רון-גלבוע

ד"ר גיא רון-גלבוע

תלמיד דוקטורט בחוג לשפה וספרת ערבית, בהנחייתם של פרופ' שרה סבירי ופרופ' מאיר מ' בר־אשר. נושא הדוקטורט הוא המופלא (עג'אא'ב) בספרות הערבית של ימי הביניים.
במסגרת המחקר אני מתחקה אחר גילויים של הפלאי והמופלא בספרות התקופה העבאסית (בעיקר מן המאות השלישית/התשיעית עד הרביעית/עשירית), בתכנים שכותבים שונים, בהם סופרי אדב, גיאוגרפים ונוסעים, יצקו לקטגוריה זו וביחסם של כותבים אלה לפלא על רקע התרבות הספרותית והאינטלקטואלית של תקופתם.

אורי שחמון

ד"ר אורי שחמון

073-388-3644
שעת קבלה: בתיאום מראש או במייל, חדר 5325

ד"ר אורי שחמון היא דיאלקטולוגית שעוסקת בתיעוד ובאפיון להגים ערביים מדוברים. עבודת הדוקטורט שלה, שנכתבה בהנחייתו של פרופסור סימון הופקינס, התמקדה בלהג ערבי ייחודי המדובר על גבול תימן-סעודיה. מאז הרחיבה את היריעה ועסקה בלהגים נוספים בתימן ובחצי האי הערבי.

עפרה תירוש-בקר

פרופ' עפרה תירוש-בקר

02-588-0244
שעת קבלה: בתיאום מראש, יום ג' 14:00-13:00, חדר 2113 בניין רבין

עפרה תירוש־בקר למדה לתואר ראשון בחוגים ללשון העברית ולשפה וספרות ערבית לתואר הראשון באוניברסיטה העברית. את לימודי התואר השני עשתה במסגרת תכנית אישית בלשונות היהודים וספרויותיהם, עבודת הגמר שלה לתואר זה, שנכתבה בהדרכתו של פרופ' משה בר-אשר, עסקה בתרגום ערבי-יהודי לספר תהלים מקונסטנטין שבאלג'יריה. בשנת תש"ס היא סיימה את עבודת הדוקטור שהגישה לאוניברסיטה העברית על לשון חכמים הנמסרת בספרות הקראים בימי הביניים שנכתבה ברובה בערבית יהודית, אף זו בהדרכתו של פרופ' משה בר-אשר.