תוכנית לימודים

בחוג לשפה וספרות ערבית לומדים סטודנטים בעלי רקע קודם בשפה הערבית. משום כך, כבר בשנת הלימודים הראשונה מגיעים תלמידינו לרמת שליטה גבוהה בשפה הכתובה, ומפתחים כלי עבודה וניתוח ברמה המתקדמת ביותר. במהלך הלימודים בחוג תרכשו ידע בספרות הערבית לתקופותיה, החל בקוראן ובשירה הערבית הקדם-אסלאמית וכלה בספרות המודרנית. בקורסי היסוד תבססו את ידיעותיכם בדקדוק ובתחביר ובהמשך תכירו את תולדות השפה הערבית בכל התקופות.

באמצעות ההבנה הלשונית הזאת תוכלו לעסוק באופן מעמיק בספרות הערבית הקלאסית לסוגיה: הקוראן והחדית', ספרות ימי-הביניים והספרות היפה (אדב). בנוסף, קורסים מתקדמים יחשפו אתכם לעולם הלהגים והשפה המדוברת באזורים שונים בעולם הערבי.

תואר ראשון

בחוג שלנו לומדים תלמידים שהגיעו עם רקע קודם בשפה הערבית. משום כך, כבר בשנת הלימודים הראשונה מגיעים תלמידינו לרמת שליטה גבוהה בשפה הכתובה, ומפתחים כלי עבודה וניתוח ברמה המתקדמת ביותר. כל התלמידים נדרשים לעמוד בבחינת כניסה חוגית שמבטיחה את הרמה הגבוהה כבר בנקודת הפתיחה.

קורסי היסוד בשנה א' מכוונים לביסוס הידיעות בדקדוק ובתחביר, לשיפור מיומנויות הקריאה, הכתיבה והדיבור ולהיכרות ראשונית עם הספרות הקלאסית והמודרנית. רוב הקורסים של שנה א' הם קורסי חובה שבונים יסוד איתן ללימוד בהמשך. בשנים ב' ו-ג', תוכלו לעסוק באופן מעמיק בספרות קלאסית לסוגיה - הקוראן והחדית', ספרות שיעית, ספרות מיסטית (צופיות), ספרות יפה (אדב), הספרות הערבית-היהודית וספרות פולמוסית – ובז'אנרים שונים של הספרות המודרנית. החל משנה ב' תיחשפו לעולם הלהגים המדוברים במרחב הפלסטיני ובאזורים שונים בעולם הערבי ותרכשו כלים מדעיים לניתוחם.

מבנה הלימודים בחוג

בשנת הלימודים הראשונה ישתתפו התלמידים בקורסי יסוד בתחום הדקדוק, קריאת טקסטים בשפה המודרנית ובשפה הקלאסית, וכן בקורס הכוונה מתודולוגי. בשנים ב-ג יוכלו להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם באמצעות קורסי בחירה בתחומים מגוונים.

החוג מציע לתלמידיו ולתלמידי חוגים אחרים מגוון קורסים, הנוגעים לתחומים רבים של השפה והספרות הערבית ושל דת האסלאם:

  • תחום הלשון: הערבית והשפות השמיות, הדקדוק הערבי על פי גישות מודרניות וקלאסיות, הערבית היהודית של ימי הביניים, הלהגים המודרנים.
  • תחום הספרות: הספרות הערבית הקלאסית, הספרות הערבית המודרנית, תולדות המחשבה המוסלמית והספרות הפולמוסית, ההיסטוריוגרפית המוסלמית
  • תחום דת האסלאם וההיסטוריה של דת האסלאם: הקוראן והחדית', ההיסטוריה החברתית והפוליטית של האסלאם הקדום, הכיתות באסלאם, יחסים בין-דתיים בעולם האסלאם.

מסלולי לימוד

ניתן לשלב את הלימודים בחוג עם כל חוג אחר במדעי הרוח והחברה ואף עם מדעי הטבע. סטודנטים רבים בוחרים כחוג שני בלימודי האסלאם והמזרח התיכון, לשון עברית, בלשנות, או באחד החוגים הספרותיים. ניתן גם לשלב לימודי ערבית ומשפטים; פרטים על כך יינתנו בייעוץ אישי. 

החוג מעודד את התלמידים ללמוד שפות זרות, מערביות ומזרחיות.

תואר שני

בלימודי התואר השני תוכלו להעמיק בנושאים מתחומי השפה הערבית ותרבותה שיש לכם עניין מיוחד בהם. נושאי המומחיות של מרצי החוג כוללים את הקוראן ופרשנותו, החדית' והספרות ההיסטורית הקדומה, היחסים הבין-דתיים בימי הביניים, הלהגים המדוברים בעולם הערבי, הספרות הכיתתית באסלאם, ספרות מודרנית, הלשון והספרות הערבית-היהודית, ההיסטוריה של השפה הערבית, ועוד.

מסלולי לימוד

ניתן לבחור באחד מתוך שלושה מסלולי לימוד לתואר השני: א) המסלול המחקרי, שבו אחת הדרישות המרכזיות היא כתיבת עבודה סמינריונית בעלת אופי מחקרי; ב) המסלול הלא-מחקריג) המסלול במגמת הוראה. תלמידי התואר השני במסלול המחקרי בלבד נדרשים ללמוד שפה זרה במשך שנתיים, ההמלצה היא בדרך כלל ללמוד גרמנית או צרפתית. בסוף השנה השנייה, תלמידי כל המסלולים נבחנים בבחינה מסכמת המכסה ארבעה תחומי לימוד מרכזיים.

תכנית המ"א של החוג מיועדת לתלמידים שהשלימו תואר ראשון בשפה וספרות ערבית באוניברסיטה העברית או במוסד אקדמי מוכר אחר. תלמידים המגיעים עם תואר ראשון בתחום אחר יוכלו להתקבל ללימודי השלמה למ"א בכפוף להישגיהם ובהתאם לחוות דעתו של יועץ המ"א בחוג.

לימודי דוקטורט

סטודנט רשאי להמשיך ללימודי דוקטורט בשתי דרכים: במסלול הישיר או לחלופין, אחרי סיום תואר שני במסלול המחקרי וכתיבת עבודה סמינריונית בעלת אופי מחקרי. דוקטורנט בחוג נדרש בדרך כלל ללמוד גם מכסת קורסים כשומע חופשי בהיקף הנקבע על ידי הוועדה המלווה, וכותב עבודת דוקטורט תחת הדרכתו של אחד ממורי החוג.

תעודת הוראה

האוניברסיטה העברית מציעה תכנית ייחודית ומעשירה שמעניקה תעודת הוראה בערבית לבתי הספר העל-יסודיים במגזר היהודי. מטרתה להכשיר מורות ומורים איכותיים ומקצועיים, ערבים ויהודים, בעלי היכרות נרחבת עם השפה והתרבות הערבית. התכנית מכוונת להכשיר את המורים ללמד ערבית בערבית, באווירה דינמית ומהנה, והיא מוצעת בשני מסלולים שונים כמפורט להלן:

המסלול הייעודי עבור לתמידי החוג לשפה וספרות ערבית:

החוג לשפה וספרות ערבית מציע לתלמידיו את האפשרות להירשם למסלול ייעודי. תלמידים שיתקבלו למסלול זה יהיו פטורים מחלק מקורסי החוג לערבית ומחלק מקורסי תעודת ההוראה. בוגרי המסלול יהיו זכאים, נוסף על התואר הראשון בשפה וספרות ערבית ובחוגם השני, גם לתעודת הוראה לבתי ספר על-יסודיים.

מסגרת הלימודים:

  1. ניתן להשלים את לימודי המסלול בשלוש שנים. קבלת תעודת ההוראה מותנית בסיום לימודי התואר הראשון.
  2. תכנית הלימודים במסלול זה כוללת בסך הכל 90 נ"ז (במקום 64 נ"ז בחוג לערבית במסלול הרגיל + 48 נ"ז בלימודי תעודת הוראה במסלול הרגיל).
  3. ניתן להתקבל למסלול המשולב לקראת שנת הלימודים הראשונה באוניברסיטה, או להצטרף אליו בשנת הלימודים השנייה.
  4. הסטודנטים במסלול המשולב נדרשים להירשם גם למחלקה ללימודי הוראה, בנוסף על ההרשמה לחוג לשפה וספרות ערבית. ההרשמה ללימודי ההוראה תיעשה לקראת שנת הלימודים השנייה באוניברסיטה, אך המעוניינים להצטרף למסלול מיד עם תחילת התואר הראשון יעברו ראיון קבלה במחלקה ללימודי הוראה לפני תחילת לימודיהם באוניברסיטה.
  5. הנרשמים ללימודי הוראה בתשפ"א תוך כדי היותם תלמידי תואר ראשון יזכו למלגה של 50% משכר הלימוד של לימודי ההוראה.

לפרטים נוספים יש לפנות ליועץ הב.א. ד"ר דניאל לב: daniel.lav@mail.huji.ac.il

מסלול נוסף הפתוח גם לתלמידי החוג למזה"ת:

במסלול הזה לימודי התעודה נמשכים שנתיים, בימים ראשון ו/או חמישי. ככלל ניתן להצטרף לתכנית בשנה ג' של התואר הראשון, אך תלמידים מצטיינים יכולים להתחיל כבר בשנה ב' של התואר הראשון, ובכך לסיים את התואר והתעודה בשלוש שנים.

תלמידי החוג ללימודי האסלאם והמזה"ת נדרשים לעבור את בחינת הכניסה של החוג לשפה וספרות ערבית וללמוד קורסי השלמה בחוג (קורסי ההשלמה, בהיקף של 20 נ"ז, נלמדים במקביל ללימודי התעודה ונקבעים ע"י יועץ אקדמי מטעם החוג לשפה וספרות ערבית).

מה לומדים?

תלמידי התוכנית זוכים להתנסות משמעותית בהוראה בכיתות בבי"ס איכותי בירושלים. ההתנסות מתקיימת בזוגות ומלווה בסדנה דידקטית בהנחיית מורה ותיקה ומנוסה לערבית.

לצד קורסים תיאורטיים ומעשיים בפדגוגיה, הוראה וחינוך, לומדים הסטודנטים שני קורסים ייחודיים לתכנית:

  • הוראת ערבית בערבית: קורס שמטרתו להכשיר את המורים להעביר שיעורי תוכן ואקטואליה בערבית תקשורתית.
  • החברה הערבית בישראל: קורס שמטרתו להעניק למורים לעתיד היכרות טובה עם ההוויה הפוליטית, החברתית והכלכלית של דוברי הערבית בישראל. הקורס מתנהל בשפה הערבית.

במהלך הלימודים הסטודנטים נחשפים גם לתכנית הלימודים ולחומרי הלימוד במגזר הערבי. סטודנטים ששפת אמם ערבית פטורים מהקורס "מיומנויות הכתיבה והשיח" ולומדים במקומו קורס הקשור להוראה במגזר הערבי. האוניברסיטה משתדלת לאפשר לסטודנטים הערבים לעשות חלק מהתנסותם המעשית בבתי ספר במגזר הערבי.

מה היקף התכנית?

התכנית כוללת לימודים בהיקף של 48 נ"ז. תכניות מקוצרות מוצעות לתלמידי ובוגרי החוג לחינוך, תלמידי ובוגרי תארים מתקדמים, מורים מכהנים עם ותק של שנתיים במקצוע ותלמידים מצטיינים. סטודנטים לתואר ראשון שלומדים שני חוגים בפקולטה למדעי הרוח ונדרשים ללמוד קורסי אבני פינה בתחום החברתי, יכולים ללמוד אותם כחלק מתעודת ההוראה.

פרטים נוספים

פרטים מלאים על מבנה הלימודים, תנאי הקבלה, שכר הלימוד ותהליך ההרשמה ניתן למצוא באתר בית הספר לחינוך.

לקביעת פגישה אישית, ולכל שאלה ובקשה, אפשר לפנות למזכירת החוג.