תואר ראשון

בחוג לשפה וספרות ערבית לומדים תלמידים בעלי ידע קודם בשפה הערבית. משום כך, כבר בשנת הלימודים הראשונה מגיעים תלמידינו לרמת שליטה גבוהה בשפה הכתובה ומפתחים כלי עבודה וניתוח ברמה המתקדמת ביותר. תלמידים המעוניינים ללמוד בחוג נדרשים לעמוד בבחינת כניסה חוגית המבטיחה את הרמה הגבוהה כבר בתחילת לימודיהם (יוצאים מכלל זה בוגרי אולפן תרגום בצבא).

קורסי היסוד בשנה א' מכוונים לביסוס הידיעות בדקדוק ובתחביר, לשיפור מיומנויות הקריאה, הכתיבה והדיבור, להכוונה מתודולוגית ולהיכרות ראשונית עם הספרות הקלאסית והמודרנית. רוב הקורסים בשנה א' הם קורסי חובה הבונים יסוד איתן להמשך הלימודים. בשנים ב׳ ו-ג׳ התלמידים מרחיבים ומעמיקים את ידיעותיהם בתחומים מגוונים של השפה והספרות הערבית ושל דת האסלאם:

  • תחום הלשון: הערבית והשפות השמיות, הדקדוק הערבי על פי גישות מודרניות וקלאסיות, הערבית היהודית של ימי הביניים והעת החדשה, הלהגים המדוברים במזרח ובמערב.
  • תחום הספרות: הספרות הערבית הקלאסית, הן בפרוזה הן בשירה, הספרות הערבית המודרנית, תאוריות של תרגום, תולדות המחשבה המוסלמית והספרות הפולמוסית.
  • תחום דת האסלאם וההיסטוריה של דת האסלאם: הקוראן ופרשנותו, החדית', הכיתות באסלאם, המיסטיקה האסלאמית הקלאסית, יחסים בין-דתיים בעולם האסלאם, תאולוגיה והגות אסלאמית.

מסלולי הלימוד

החוג מציע שלושה מסלולי לימוד עיקריים:

  1. מסלול רגיל: כולל 68-64 נ"ז סך הכול. מאפשר לימודים מקיפים ומעמיקים בכל רובדי השפה הערבית ותרבות האסלאם.
  2. מסלול שפה: כולל 68-72 נ״ז סך הכול. מאפשר לתלמידים להתעמק -- נוסף על לימודיהם הרגילים -- גם בשפה מזרחית נוספת כגון פרסית או תורכית. ללימודים במסלול זה יש לקבל אישור מיועץ הב"א.
  3. מסלול ייעודי (כולל תעודת הוראה): כולל 90-94 נ״ז סך הכול. משלב את לימודי הבוגר עם לימודי תעודת הוראה במסגרת בית הספר לחינוך אשר בפקולטה למדעי הרוח. תלמידים שיבחרו במסלול זה יהיו פטורים מחלק מקורסי החוג לערבית ומחלק מקורסי תעודת ההוראה, בהתאם לייעוץ אישי. הלימודים במסלול כוללים התנסות מעשית מקיפה בבתי הספר בירושלים ובסביבתה.
  • לרשימת הקורסים במסלול בוגר ראשי (גרסה עדכנית תועלה בקרוב)
  • כללים ונהלים
  • קובץ זה רלוונטי למי שהחלו את לימודיהם בשנת הלימודים הנוכחית. לצפייה בשנתונים משנים קודמות לחצו כאן, בחרו את השנה הרלוונטית בראש הדף ואחר כך לחצו על כפתור "צפייה בפרק" בשורה של "שפה וספרות ערבית".